Logo gabinetu psychologicznego w Krakowie. Własność: psycholog mgr Marta Krajewska, psycholog Kraków pracujący w nurcie TSR w trakcie certyfikacji
man in gray crew neck long sleeve shirt standing beside woman in black crew neck shirt
19 kwietnia 2025

Dlaczego się kłócimy i jak temu zaradzić?

Po co komu konflikty i dlaczego są elementem ludzkiego życia?

 

Słowo konflikt ma dość negatywny wydźwięk i może się kojarzyć jako odmienność dotycząca postrzegania świata czy też ludzkich dążeń lub jako nieprzyjemny twór, wprowadzający Cię w stan napięcia i pewnego rodzaju niewygody. Mogą towarzyszyć Ci wtedy emocje i uczucia, z którymi nie do końca wiesz jak sobie poradzić. A zapewne dobrze byłoby temu zaradzić, byś w końcu odczuł względną harmonię i komfort.

Jeśli uczucie napięcia i dyskomfortu psychicznego wynikającego z przebytego konfliktu jest Ci znajome, to prawdopodobnie nikt Ci nie powiedział i nie pokazał, w jaki sposób sobie poradzić z tym doświadczeniem tak, by odczuć ulgę i ucieszyć się spokojem.

Ważna jest świadomość tego, iż konflikty stanowią nieuchronną część ludzkiego życia. Być może zupełnie w tych konfliktach nie uczestniczysz, może nawet ich nie dostrzegasz, ale to nie znaczy, że ich nie ma. Jako społeczeństwo tworzymy wzajemne współzależności. Człowiek nie jest samotną wyspą. Ty, podobnie jak ja, również żyjesz w społeczeństwie, jesteś jego istotną częścią. Działania jednych wpływają na drugich. Skutki działań tych drugich wpływają na pierwszych.

No waśnie… i po co te konflikty?

 

Bazując na swoim doświadczeniu poznałam wielu ludzi, którzy mieli różne podejście do tematu konfliktów. Poznawałam ludzi, dla których konflikty były ważne, karmili się nimi i byli oni jak przysłowiowe psy, które poprzez kłótnie „osikują” swój teren. Byli mistrzami w sferze konfliktów, gdyż sami je wszczynali, bo lubili, gdy „coś ” się działo. Inni ludzie unikali ich jak ognia – by mieć „święty spokój”, jeszcze inni dla wygody dostosowywali się do większości, natomiast w dużej mniejszości byli ludzie, którzy chcieli się porozumieć i osiągnąć zadowalający obie strony kompromis. Nie opisuje tego po to, by oceniać, który sposób jest najlepszy. To, jak funkcjonujesz i reagujesz na konflikty, jest wynikiem Twoich doświadczeń życiowych. Jeśli dostrzegasz lub czujesz, że dotychczasowe strategie reagowania bądź działania w fazie konfliktu szkodzą Tobie lub Twoim bliskim, to zawsze możesz spróbować coś w sobie zmienić. Jeśli oczekujesz jakiejkolwiek zmiany, to Ty nią bądź. Nie oczekuj zmiany od innych, jeśli sam nie dokonujesz zmian w sobie. Twoje wysokie oczekiwania względem innych zaprowadzą Cię do miejsca, które Cię tylko rozczaruje.

Kłótnie i konflikty są zjawiskami relacyjnymi czyli oscylują wokół relacji międzyludzkich. Mogą to być konflikty małżeńskie, społeczne, a nawet zbrojne. Raczej sam ze sobą się nie pokłócisz, potrzebujesz co najmniej jednego partnera. Kłótnie i konflikty mają przestrzeń na rozwój, zwłaszcza wtedy, gdy jesteś uparty, widzisz tylko swoją rację, masz oczekiwania zmiany względem drugiej strony i roztrząsasz zdarzenia z przeszłości, której i tak już nie cofniesz a możesz jedynie spróbować ją naprawić.

A co możesz zrobić by konflikt zastąpić kompromisem?

 

Przede wszystkim odpowiedz sobie szczerze na pytanie CZY CHCESZ ZAKOŃCZYĆ KONFLIKT I BUDOWAĆ RELACJE CZY CHCESZ MIEĆ RACJĘ?

Jeśli zależy Ci na budowaniu relacji, to uspokój myśli … zatrzymaj się, zamknij oczy i weź kilka głębokich oddechów, skup się na tym, co czujesz TERAZ, postaraj się to nazwać. Zauważ, jakie emocje Ci towarzyszą, jeśli możesz - opisz je. Zastanów się i poczuj to, co się zadziewa TERAZ w Twoich myślach, w Twoim ciele – wypowiedz to do siebie lub do swojego partnera. Postarajcie się spotkać we wzajemnym odczuwaniu tego, czego aktualnie doświadczacie.

Jeśli chcesz mieć rację, to raczej nie będziesz w stanie osiągnąć kompromisu.

 

Menu

Adres

Wiejska 5, Kraków

31-462

Kontakt